גלים חדשות
כניסה
פרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבועלאתר גליםלאתר סנוניתלאתר של תל"יפרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבוע
מה פרשה?מה בפרשה? שם הפרשה ונושאפרשת חוקתבין אדם לחברו: מְרִיבוֹת בַּמִּשְׁפָּחָה בין אדם לחברו
מילון
דף ראשי ספר במדבר פרשת חוקת בין אדם לחברו בפרשת השבוע פירושים ומפרשים
פירושים ומפרשים

דרך המלך

בתחילת השיעור הייתה הפסקת חשמל קצרה וכל המחשבים כבו. ניסיונותיהם הרבים של תומר וטליה להיכנס שוב לאתר לא הצליחו, על המסך הופיעה שוב ושוב ההודעה "סיסמה שגויה, אנא נסו שוב". גם כשניסו לכבות את המחשב ולהדליקו שוב, וגם כשעברו לעמדת מחשב אחרת, לא הצליחו. ואז, כשכמעט התייאשו, הגיעה המורה יעל ושאלה: "מדוע לא חשבתם ללכת בדרך המלך? אם הייתם פונים אליי, הייתי מסבירה לכם כיצד להתגבר על הבעיה!" יעל נתנה לתומר וטליה סיסמה חדשה, ולאחר שהקלידו אותה הצליחו להיכנס לאתר מיד, וענן של ערפל סמיך כיסה את הכיתה כולה...
להפתעתם מצאו תומר וטליה את עצמם באזור הררי ומדברי. למרגלות ההר שעליו עמדו, יכלו להבחין בשתי קבוצות אנשים עומדות זו מול זו: האחת – קבוצת נוודים, שהיה נראה שזה עתה באו מדרך ארוכה, והשנייה – מלך ופמלייתו. רוח חזקה נשבה והקשתה על הילדים לשמוע את השיחה.
"ברוכים הבאים לאֱדום", אמר אדם שעמד לצִדם והביט גם הוא במתרחש. "אלה הם השליחים ששלח משה אל מלך אדום", הסביר האיש, "הם נשלחו כדי לבקש מן המלך רשות לעבור דרך ארצו". ואז נחלשה הרוח ונשמע קולו של אחד השליחים: "נַעְבְּרָה נָּא בְאַרְצֶךָ, לֹא נַעֲבֹר בְּשָׂדֶה וּבְכֶרֶם וְלֹא נִשְׁתֶּה מֵי בְאֵר, דֶּרֶךְ הַמֶּלֶךְ נֵלֵךְ לֹא נִטֶּה יָמִין וּשְׂמֹאול, עַד אֲשֶׁר נַעֲבֹר גְּבֻלֶךָ" (במדבר, פרק כ' פסוק י"ז).

"אני מבין שהשליחים מבטיחים למלך שבני ישראל לא יפְגעו בשדות ובכרמים של האֱדוֹמים ולא ישתו מהבארות שלהם, אבל מה היא דרך המלך?" שאל האיש הזר.
"הוא בטח מתכוון לדרך ראשית", ענה תומר, "לדרך מסודרת שהמעבר בה לא יגרום שום נזק". "נשמע לי הגיוני", אמר האיש. "דרך אגב, אני רבי שמואל בן מאיר (ובקיצור רשב"ם), עדיין לא נפגשנו, אבל שמעתי עליכם רבות מסבי שאותו כבר פגשתם פעמים רבות".
"למי אתה מתכוון?" התפלא תומר. "לרש"י, הוא סבא שלי", אמר רשב"ם.
"באמת?" אמר תומר והמשיך לשוחח עם רשב"ם בהתרגשות. נפגשנו כבר בפרשת אחרי מות.
"הי, גם יעל השתמשה במושג דרך המלך", נזכרה טליה, אבל תומר ורשב"ם המשיכו לפטפט ולא הקשיבו לה.
"אולי דרך המלך היה שם של דרך מסוימת, כמו...כמו שם של רחוב?" היא שאלה את עצמה בקול, אבל אז שוב התערפל הכול, והשניים מצאו את עצמם שוב בכיתת המחשבים. מולם על המסך הופיע פירושו של רשב"ם:

דרך המלך נלך – במסילת עוברי הדרכים המיוחדת לכולם.

"היה ברור שרשב"ם יבחר בפירוש שלך", אמרה טליה באכזבה "אני אפילו לא בטוחה שהוא שמע אותי..." "רגע, למה את מוותרת, כבר למדנו שלהרבה ביטויים יש יותר מפירוש אחד", אמר תומר.
"בואו ונבדוק", אמרה המורה יעל. היא הניחה על השולחן אטלס עב כרס, פתחה אותו והסבירה: "דרך המלך הייתה דרך מסחר חשובה במזרח הקדום, דרך שהובילה מדמשק (סוריה של היום) בצפון למצרים בדרום, דרך עבר הירדן המזרחי. כפי שאתם רואים במפה, דרך המלך עברה גם בארץ אדום".

"את רואה", אמר תומר לטליה, "את צדקת, וגם רשב"ם ואני לא טעינו... דרך המלך הייתה אחת הדרכים הראשיות והמרכזיות בעת העתיקה, וזו כנראה הסיבה שיעל אמרה לנו שהיינו צריכים ללכת בדרך המלך, כלומר, לפתור את הבעיה בדרך הקלה והפשוטה ולא לחפש דרכים עוקפות ומסובכות...."


 
מבט לפרשה
מדרש
פירושים ומפרשים
קומיקס
רואים עולם
על אודות האתר על אודות האתר קישוריםמדרשעברית שפה יפה

בראשית | שמות | ויקרא | במדבר | דברים
חיפוש מתקדם | מפת האתר | על אודות האתר | לדף הראשי
תל"י | גלים | סנונית

בסיוע הסוכנות היהודית לארץ ישראל Supported by The Jewish Agency for Israel

החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס

© כל הזכויות שמורות, סנונית וקרן תל"י (ראה תנאי שימוש)