גלים חדשות
כניסה
פרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבועלאתר גליםלאתר סנוניתלאתר של תל"יפרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבוע
מה פרשה?מה בפרשה? שם הפרשה ונושאפרשת נשאבין אדם לחברו: יוֹצְאִים לַעֲבוֹדָה בין אדם לחברו
מילון
דף ראשי ספר במדבר פרשת נשא בין אדם לחברו בפרשת השבוע רואים עולם
רואים עולם

חרם צרכנים

האם אי־פעם קניתם משהו וזכיתם ליחס לא הוגן מהמוכרים (למשל, המוצר היה פגום ולא הסכימו להחליפו)? בוודאי רציתם למחות, אך לא היה לכם רעיון כיצד, הרי מה כוחו של צרכן אחד מול חנות גדולה?
בפרשת חיי שרה סיפרנו על עמותת "במעגלי צדק" שמטרתה לעודד בעלי עסקים לנהוג בהגינות כלפי לקוחותיהם ולשמור על זכויות עובדיהם (ראו כרך א', עמ' 25). בין השאר, עמותת "במעגלי צדק" ממליצה לציבור "להחרים" בתי עסק שידוע שאינם נוהגים בהגינות. דרך זו מכונה חרם צרכנים.
בדרך זו הקונים משתמשים בכוח היחיד שיש להם – כוח הקנייה – ונמנעים מלקנות מהחנות, מהרשת או מהחברה, שכלפיה יש להם טענה כלשהי, עד שטענתם תענה.
מעניין לדעת, שאפילו מהטמה גנדי הנהיג מרד צרכנים!
מהטמה גנדי היה מנהיג הודי שהתנגד לשלטון הבריטי בהודו, ונודע בכך שהשתמש בשיטות מחאה לא־אלימות. אחת הדרכים שהציע גנדי הייתה לשכנע הודים רבים לא לצרוך (לקנות) מוצרים בריטיים, כדי לפגוע בכלכלה הבריטית, ובכך ללחוץ על ממשלת בריטניה לעזוב את הודו ולהעניק לה עצמאות (על גנדי ראו בפרשת שמות, כרך א', עמ' 57).
ועוד דוגמה מההיסטוריה: בארצות הברית, בשנת 1955, קרא מרטין לותר קינג (מנהיג מאבקם של השחורים לזכויות שוות) לאזרחים השחורים להחרים את התחבורה הציבורית, משום שעל פי החוק נדרשו השחורים לשבת רק בחלקו האחורי של האוטובוס (ואילו החלק הקדמי נשמר ללבנים). חרם זה נמשך שנה ובסופו אכן בוטלה הפרדה מעליבה זו.
ובעת האחרונה – כאשר נודע שחלק מהמפעלים של חברת נַייקי (חברה המייצרת מוצרי ספורט) במזרח הרחוק מעסיקים ילדים בתנאים קשים מאוד, הוטל חרם צרכנים על מוצרי החברה. בעקבות החרם ניתקה החברה את קשריה עם מפעלים אלו, והכריזה על מחויבותה לעבוד רק עם מפעלים השומרים על תנאים עבודה הוגנים.
אז אם פעם תתקלו, למשל, בבעל מכולת שנותן לכל המבוגרים לעקוף את הילדים בתור, או מוכר שלגונים במחיר גבוה במיוחד... זִכרו שזכותכם להביע את מחאתכם, ואם לא מתייחסים לטענותיכם – יש לכם עוד דרכים לפעול!

 
מבט לפרשה
מדרש
פירושים ומפרשים
קומיקס
רואים עולם
על אודות האתר על אודות האתר קישוריםקומיקסמבט לפרשה

בראשית | שמות | ויקרא | במדבר | דברים
חיפוש מתקדם | מפת האתר | על אודות האתר | לדף הראשי
תל"י | גלים | סנונית

בסיוע הסוכנות היהודית לארץ ישראל Supported by The Jewish Agency for Israel

החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס

© כל הזכויות שמורות, סנונית וקרן תל"י (ראה תנאי שימוש)