גלים חדשות
כניסה
פרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבועלאתר גליםלאתר סנוניתלאתר של תל"יפרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבוע
מה פרשה?מה בפרשה? שם הפרשה ונושאפרשת בלקעמי וארצי: נֶאֱמָנוּת שֶׁל חַיּוֹת הַבַּיִת עמי וארצי
מילון
דף ראשי ספר במדבר פרשת בלק עמי וארצי בפרשת השבוע נקודת חן
נקודת חן

יָד וָשֵׁם

נַסוּ לחשוב מה יהיה בעוד כמה עשרות שנים, כאשר ניצולי השואה שֶשָׂרְדוּ את הזְוָועה לא יהיו בחיים ולא יוכלו לספר לדורות הבאים את עֵדוּיוֹתֵיהֶם האישיות. אולי לא יאמינו אנשים בעולם שאכן  הייתה השואה! כבר היום ישנם אנשים וקבוצות אַנְטִישֵמִיוֹת ברחבי העולם המַכְחִישִׁים שהשואה הייתה, וטוענים שזו המצאה או הגזמה של היהודים!
כדי שזיכרון הנִסְפִּים וזיכרון השואה יְתוֹעָדוּ ויוּעברוּ לְדורות, הוּקָם אתר "יד ושם". כשמו כן הוא - הוא מקים יד ושם, כלומר זֵכֶר, ליהודים שנִסְפּוּ. ב"יד ושם"' ישנו ארכיון עצום של יומנים ומכתבים, תצלומים וחפצים של יהודים שנספו. 
אחד מהמקומות המיוחדים בָּאֲתָר הוא "יד לַילד". מתוך שישה מיליון יהודים שנספו, מיליון וחצי היו ילדים! לזכרם הוקמה האַנְדָרְטָה שֶמְעוּצֶבֶת בצורת מְעָרָה תת קַרְקָעִית. בתוך האנדרטה דולקים נרות זיכרון אחדים שֶמִשְתַקְפִים בַּמַרְאוֹת אשר סְבִיבָם אין סְפוֹר פעמים, ונראים כמו כוכבים בָּרָקיע. האורות מסמלים את אוֹבְדָן הילדים היהודים, שכל אחד מהם עולם וּמְלוֹאוֹ, וכל אחד מהם עתיד היה להמשיך את שרשרת הדורות של העם היהודי.
באתר תראו עצים שנִיטְעוּ לכבודם של חסידי אוּמוֹת העולם. אלו הם אנשים לא יהודים שסיכנו חייהם להצלת יהודים בארצות שונות. שמותיהם וארצות מוֹצָאָם רשומים על גבי לוּחִיוֹת שהוצמדו לכל עץ ועץ.
תוכלו ללכת לראות את "אַנְדָרְטַת הקָרוֹן": קרון רכבת שהובא מגרמניה, ששימש להובלת יהודים למחנות ההשמדה, וניצב בקצה המסילה שעל גשר קטוע, כפי שנקטעו חייהם של הנוסעים בו.  ליד הקרון ישנה "בִּקְעַת הקהילות", שבה מונצחים שמות הקהילות היהודיות שאבדו בשואה.
צריך לזכור תמיד שלכל אחד משישה מיליון היהודים שנרצחו היה שֵם, היו הורים, חברים, כשרונות, אהבות, שְׂמָחוֹת ותוכניות לעתיד. תפקידנו וחובתנו - לשַמֵר את זיכרם תמיד.


 
 אתרי יד ושם באינטרנט
מבט לפרשה
מדרש
יש לי מושג
נקודת חן
קומיקס
חידות
על אודות האתר על אודות האתר קישוריםיש לי מושגקומיקס

בראשית | שמות | ויקרא | במדבר | דברים
חיפוש מתקדם | מפת האתר | על אודות האתר | לדף הראשי
תל"י | גלים | סנונית

בסיוע הסוכנות היהודית לארץ ישראל Supported by The Jewish Agency for Israel

החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס

© כל הזכויות שמורות, סנונית וקרן תל"י (ראה תנאי שימוש)