גלים חדשות
כניסה
פרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבועלאתר גליםלאתר סנוניתלאתר של תל"יפרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבוע
מה פרשה?מה בפרשה? שם הפרשה ונושאפרשת ואראבין אדם לחברו: אילָן יוֹחֲסִין - עֵץ הַמִּשְׁפָּחָה בין אדם לחברו
מילון
דף ראשי ספר שמות פרשת וארא בין אדם לחברו בפרשת השבוע עברית שפה יפה
עברית שפה יפה

קוצר רוח


 
 
 

דורי פתר תשבץ בעיתון. "אימא", הוא קרא אל חלל הסלון, "מה זה 'ההפך מקוצר רוח'?" "איפה זה?" הציצה נועה מעבר לכתפו, "הנה", הראה לה דורי, "זה אמור להיות מילה בת שש אותיות, אוף, אין לי מושג! אימאאאאא!!!" צעק שוב אל חלל הבית. "מה קרה?" שאלה אימא בכעס כשהגיעה מהחדר השני, "מה זה קוצר הרוח הזה? אתה לא יכול לחכות דקה?" ברגע הראשון לא הבין דורי מה היא אומרת, "רגע, זה בדיוק מה שאני שאלתי", אמר מופתע. "מה?" שאלה אימא. "שאלתי 'מה זה ההפך מקוצר רוח?' ", אמר דורי, "זו אחת ההגדרות בתשבץ שלי..." אימא חייכה, "אז אולי משום כך אתה מתנהג בקוצר רוח אף על פי שאתה עוד לא יודע מה זה?" דורי הביט בה מבולבל. "אני לא מבין כלום... אני מתנהג בקוצר רוח ? מה זאת אומרת?" אימא התיישבה לידו והסבירה בסבלנות: " אתן לך רמז – קודם כול, זה ביטוי מהתורה..." "רגע, אני זוכרת!" התפרצה נועה, "זה מופיע בתיאור של בני ישראל במצרים, כאשר הם לא שמעו אל משה..." וכבר ישבה ליד המחשב והקלידה. על המסך הופיע הפסוק:

וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה כֵּן אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְלֹא שָׁמְעוּ אֶל מֹשֶׁה
מִקֹּצֶר רוּחַ וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה. (שמות, פרק ו' פסוק ט')

דורי הציץ מעבר לכתפה. "הבנתי, הם לא שמעו אל משה כי הם היו טרודים בעבודה הקשה ולא הייתה להם סבלנות", עיניו אורו פתאום, "סבלנות! זו המילה שחיפשתי! שש אותיות – זה בדיוק מתאים להגדרה בתשבץ! אימא את גאון!" הוא טפח על שכמה.
"אגב" אמרה אימא, מחויכת מהמחמאה, "מעניין שלא שמעת את הביטוי קודם לכן, הוא ביטוי די רוֹוֵחַ בשפה העברית. נגזרו ממנו הכינויים: 'קְצַר רוח' – לזכר, 'קִצרת רוח' – לנקבה, ולפעמים אומרים על מישהו ש'קָצְרָה רוחו', כלומר, קשה היה לו לחכות, לא הייתה לו סבלנות". "והוא אפילו מופיע במילון", הוסיפה נועה והצביעה על המסך:

קוצר רוח
חוסר סבלנות
(מילון אבן־שושן המחודש)

"בקיצור" סיכמה אימא ופנתה אל דורי, "עכשיו, כשאתה מכיר את הביטוי ומבין אותו, אני מקווה שבפעם הבאה יהיה לך קצת יותר אורך רוח"...

מבט לפרשה
מדרש
עברית שפה יפה
קומיקס
רואים עולם
על אודות האתר על אודות האתר קישוריםפירושים ומפרשיםקומיקס

בראשית | שמות | ויקרא | במדבר | דברים
חיפוש מתקדם | מפת האתר | על אודות האתר | לדף הראשי
תל"י | גלים | סנונית

בסיוע הסוכנות היהודית לארץ ישראל Supported by The Jewish Agency for Israel

החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס

© כל הזכויות שמורות, סנונית וקרן תל"י (ראה תנאי שימוש)