גלים חדשות
כניסה
פרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבועלאתר גליםלאתר סנוניתלאתר של תל"יפרשת השבוע - מגלים ביחד את פרשת השבוע
מה פרשה?מה בפרשה? שם הפרשה ונושאפרשת שמותבין אדם לחברו: יְלָדִים מְאֻמָּצִים בין אדם לחברו
מילון
דף ראשי ספר שמות פרשת שמות בין אדם לחברו בפרשת השבוע פירושים ומפרשים
פירושים ומפרשים

שלח את עמי

שיעור "פירושים ומפרשים" התחיל כרגיל. הפעם נלווה לערפל הסמיך ריח קטורת עדין. כשהתפוגג הערפל, מצאו תומר וטליה את עצמם עומדים בגומחה קטנה בקצהו של אולם עצום.
שני הילדים זיהו מיד את ארמונו המהודר של פרעה, ארמון שכבר ביקרו בו בעבר (בפרשת וישב). הכתלים היו מכוסים בעיטורים צבעוניים ומרהיבים של בני אדם, בעלי חיים וצמחים, ועל שולחן במרכז האולם התנוצצו כלי זהב וכלי כסף, ופסלונים של בני אדם ובעלי חיים.
אך בניגוד לכל ההוד וההדר הִדהדו בחלל העצום צעקות רמות: "חצופים! עבדים בני עבדים! למי הם חושבים את עצמם! הם באים אליי ואומרים לי: 'כֹּה אָמַר ה', אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שַׁלַּח אֶת-עַמִּי' (שמות, פרק ה' פסוק א') איזו חוצפה!..."
"כנראה שפספסנו אותם", נשמע קול נעים ומוכר מאחוריהם. כשתומר וטליה הסתובבו הם שמחו למצוא את הפרשן רש"י שפגשו כבר בפרשת ויצא. "פספסנו את מי?" שאלו שניהם יחד. "את משה ואהרון", ענה רש"י, "הם היו כאן וביקשו מפרעה לשחרר את עם ישראל, וכפי שאתם מבינים הבקשה לא נענתה בחיוב... ואני עדיין מהרהר בשאלה שבגללה באתי לכאן: מדוע בכלל שלח ה' את משה ואהרון אל פרעה? הרי הוא היה יכול לעשות נס אחד ולהוציא את כל בני ישראל ממצרים בלי אף מילה מיותרת". הצעקות המשיכו להדהד בחלל האולם, פרעה היה כעוס מאוד... "אולי", אמרה טליה, "ה' רצה לתת לפרעה הזדמנות – אולי הוא במקרה יסכים לשחרר אותם?" "ואולי יש כאן גם עניין חינוכי", הוסיף תומר, "ה' רוצה ללמד אותנו איך ראוי לפנות לאנשים: קודם כול צריך לבקש בנימוס, ורק אם זה לא הולך אפשר לבדוק דרכי פעולה אחרות... רש"י חייך אליו, "אני בהחלט מסכים עם ההסבר שלך". הוא הוציא את פנקסו, רשם כמה דברים ואז אמר: "תודה על העזרה חברים. ועכשיו אם תסלחו לי – אני חייב לזוז".
לשניים לא היה ברור מתי ואיך הם עזבו את האולם הגדול, אך כאשר הם מצאו את עצמם שוב בכיתת המחשבים, הופיע על המסך שמולם הפירוש הזה:

רש"י
[אמר משה לה':] יכול היית לשלוח ברק אחד ולשרוף את המצריים, אלא (=אבל) שלחתני מן המדבר אל פרעה לאמר [לו]: "שלח את עמי", במתון (=במתינות).


"טוב", אמר תומר, "למדנו משהו! אם אל פרעה ראוי לפנות בנימוס, אז כמעט אל כל אדם צריך לפחות לנסות..." ושניהם חייכו ופנו במרץ להמשך הפעילות.


 
מבט לפרשה
מדרש
פירושים ומפרשים
קומיקס
רואים עולם
על אודות האתר על אודות האתר קישוריםמדרשעברית שפה יפה

בראשית | שמות | ויקרא | במדבר | דברים
חיפוש מתקדם | מפת האתר | על אודות האתר | לדף הראשי
תל"י | גלים | סנונית

בסיוע הסוכנות היהודית לארץ ישראל Supported by The Jewish Agency for Israel

החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס

© כל הזכויות שמורות, סנונית וקרן תל"י (ראה תנאי שימוש)